Beszakadt a nagyrédei tornacsarnok teteje. A legfőbb felelős, Balázs József fideszes polgármester hagyta, hogy az öreg, rossz állapotú tetőre felszereljék az uniós pénzből finanszírozott energiatermelő elemeket, amikor a baj megtörtént. A tornacsarnok azóta jelentősen beázik. Emiatt személyi sérülés is történt. Megdöbbentő bizonyítékok kerültek elő a kivitelező cégről ugyancsak.
– A napelemes rendszer 2012 decemberére készült el a vállalt határidők maximális betartásával – közölte Orosi György, a beruházó-építtető SKC-Consulting Kft. energetikai és környezetvédelmi üzletágvezetője. – A kivitelezés során nem jelentkeztek olyan akut beázási problémák, mint az utóbbi időszakban. Az önkormányzat tájékoztatása szerint a Szent Imre Általános Iskola tornatermének tetőzetén már korábban is mutatkoztak az öregedés okozta beázás jelei, azonban azok nem voltak olyan mértékűek, mint ami a napelem-rendszer kiépítése után volt tapasztalható.
A tető alatt látszik a beázás, a tető jobb szélén a kis fehér folt pedig egy kabát, amivel a tetőt szigetelte egy leleményes rédei
A beszakadás körülményeit további kérdésekkel firtattuk: „– Ki adott utasítást arra, hogy a tető rossz állapota ellenére tegyék fel a napelemeket? – Milyen technológiával rakták fel a tetőre a napelemeket? – Csak a napelemek alatti területen folyt munkavégzés, illetve az az alatti kiszolgáló útvonalon, le az ereszig, vagy másutt is a tetőn? – Hány hiba keletkezett? – Miért keletkeztek a beázást okozó hibák?”. Ezen kérdésekre azonban mai napig nem kaptunk választ.
Balázs József országgyűlési képviselő-polgármester kampánybeszédet tart a Bódi Balázs labdarúgó sérülése előtti napon (háttérben a napelemes rendszer részegységei láthatók a háló mögött)
Balázs József országgyűlési képviselő, Nagyréde polgármestere azt nyilatkozta, hogy a sérülést és vele a hibát a napelemes cég okozta.
A két lyukat már eltüntették, de a csapadék a mai napig megkeseríti Gyöngyös-térség sportkedvelőit
Ezzel a megnyilvánulásával azonban nem kerülte el, hogy saját felelőssége van, amely attól még fennáll, hogy közvetlenül a hibát valóban a kivitelező okozta. Ezt azonban már nem közölte a közvélemény számára.
A kivitelező cég nevét eltitkolta Orosi György, az SKC-Consulting Kft. energetikai és környezetvédelmi üzletágvezetője üzleti titokra hivatkozva. Több napon keresztül nem értük el, az e-mailjeinket sem a saját, sem a céges levelezési rendszerében nem találta, végül a titkárnőnek kellett bediktálni a kérdéseinket, hogy választ kapjunk. Miután a közérdekből nyilvános adat jellegre felhívtuk figyelmét, ekkor árulta el a kivitelezőt.
– Együttműködő partnerünk ezúttal is az Alba Napelem Kft. volt, amellyel már korábban is sikerrel valósítottunk meg hasonló projekteket – közölte Orosi.
Az Alba Napelem Kft. honlapján nem sok derült ki. Annyit azonban már tudtunk, hogy egy székesfehérvári vállalatról van szó. A cég központi telefonszámát nem vette fel senki, tíz hívás után sem. A magyar állam által szerkesztett cégközlöny könnyen elérhető változatában csak két adat árválkodott, amelyből még a vezetői, tulajdonosi kör sem derült ki. A Google-ön sem lehetett megtudni semmit. Egy nagy titok képe kezdett kirajzolódni, így mélyebbre ástunk további nyomokért.
A háttérben egy multimilliomos vállalkozó
Kiderítettük, hogy az Alba Napelem Kft. résztulajdonosa Minárovits János, aki a székesfehérvári Albacomp számítástechnikai vállalatbirodalom alapítója, egyik tulajdonosa, a Népszabadság TOP 150 kiadvány leggazdagabb magyarjának egyike. Az Albacompnál Minárovits János ügyvezető igazgatót első rendű vádlottként 6 év börtönre, 1 millió forint pénzbüntetésre ítélte a Jász–Nagykun–Szolnok megyei bíróság első fokon 2001-ben. Emellett 5 évre eltiltották a közügyektől és 3 évre gazdasági társaság vezetésétől is. Különösen nagy kárt okozó csalás, csempészet, vámorgazdaság, adócsalás és közokirat-hamisítás miatt ítélték el a vádlottakat. Az Albacomp a számítógép alkatrészekkel kapcsolatos csempészügylet és csalássorozat során számos céget vont be. A vádirat szerint a Transput 800 millió forint értékben csempészett be számítástechnikai cikkeket Magyarországra, és legalább 350 millió forint értékű vámot, áfát nem fizetett meg. A többieknek összesen minimum 1,67 milliárd forintnyi csempészet és 650 millió forintos vám, áfa meg nem fizetés róható fel. Miután minden ügylet hamis számlák alapján történt, ezek áfa-tartalmát visszaigényelték, az áfa-csalást is elkövették, aminek összege az Albacomp és a Transput esetében 209,4 millió forint. Minárovits enyhítésért fellebbezett. 2003-ban a Legfelsőbb Bíróság a börtönbüntetését 4 évre mérsékelte, különösen nagy értékű vámárura, folytatólagosan, üzletszerűen, bűnszövetségben elkövetett vámorgazdaságban és magánokirat-hamisításban találták bűnösnek. A kecskeméti börtönt megjárt cégvezető 2005. június 23-án szabadult. Az Albacompnál 2007-ben vette át ismét a vezető stafétát. Az Albacomp Zrt. 2010-ben összeolvadt a SZÜV Zrt.-vel, s új társaság alakult Albacomp IT Zrt. néven 522 millió forint alaptőkével. Ugyanekkor az adóhatóság 180 napon túli, 100 millió forintot meghaladó adótartozással rendelkező adózók listájára tette a társaságot, s több végrehajtás indult. 2010. december 31-én megszűnt a cég. Gyakorlatilag azonban csődeljárás zajlott vagyonkezelő társasága révén. Az eljárást lezárta a bíróság, majd megállapította a fizetésképtelenséget, s elrendelte a felszámolást 2012. szeptember 25-től. Minárovits János a 2008-ban az Albacomp Zrt.-ből 30 millió forint jegyzett tőkével kivált Albacomp RI Kft. ügyvezetői székéből irányította a cégcsoportot 2013. január 15-éig papír szerint. A cég honlapja 2014 áprilisában is arról tájékoztat, hogy Minárovits János a vezérigazgató. Az APEH Fejér megyei Igazgatóságának hátralékkezelési osztálya 2013. január 7-én bírósági végrehajtást rendelt el az Albacomp RI Kft. ellen, immáron második alkalommal.
A drága beruházást egy pillanat alatt tönkre lehetett tenni... (a képen látható számadatok a tornacsarnok-építés részfinanszírozásáról szólnak, és ezer forintban értendők)
Egyébként milliárd forintos európai uniós és állami pályázati támogatást, illetve megrendelést kapott Minárovits János vállalatbirodalma az Orbán-kormány idején. Az Albacomp jelentős és jól működő kapcsolati hálót alakított ki az idők során a magyar állammal. A jövőre is gondolt. A referenciák között található a magyar Miniszterelnökség Közbeszerzési és Gazdasági Igazgatósága, a Belügyminisztérium, a Külügyminisztérium, a Honvédelmi Minisztérium, a titkosszolgálatok, az Országos Rendőr-főkapitányság, az Országos Igazságszolgáltatási Tanács Hivatala, de van például büntetés-végrehajtási intézet is. Minárovits János 2013 októberében tulajdont szerzett a fővárosi székhelyű, de az Alba Napelem Kft. fehérvári címére bejegyzett fióktelepű, 4 millió forint jegyzett tőkéjű Photonax Optoelektronikai Kft.-ben, valamint 2013 január végén az ugyanide székhelyét áttevő és nevet változtató Buildgreen Kft.-ben, amely pr-rel és kommunikációval foglalkozik félmillió forintos jegyzett tőkével. Minárovits János az utolsó adatbeszerzésünkkor sehol sem volt már cégjegyzésre jogosultként regisztrálva.
Kormánypárti szálak
További kapcsolat fűzi az Alba Napelem Kft.-t a magyar állammal jó viszonyt ápoló Albacomp RI Kft.-hez a szintén a tulajdonosi körében található Minárovits Balázzsal, aki Minárovits János idősebbik fia, s egyben az Albacomp RI Kft. operatív vezérigazgató-helyettese a honlap tanúsága szerint. Minárovits Márton, a kisebbik fiú ugyancsak mindkét cégnél tulajdonos, az Albacomp RI Kft.-nél közbeszerzésekkel foglalkozik a honlap szerint. Az Alba Napelem Kft.-nél eddig további hét tulajdonost tartanak számon. A cégirányításban egyedüliként kezdetektől jelen levő Varga Béla ügyvezető a kapcsolat a kormánypárthoz, a Fidesz Magyar Polgári Szövetséghez, hiszen ennek támogatásával indult a 2010. évi helyhatósági választásokon Kőszárhegy
település polgármesteri székéért, ahol azonban a kétharmados kormánypárti szavazási mámor hatására is alulmaradt a független Borján Péterrel szemben. Varga Béla a Székesfehérvár melletti Sörédről Kőszárhegy iparterületre költöztetett székhelyű, 2009-től 20 millió forint jegyzett tőkéjű Breithorn (Eszköz- és Ingatlanhasznosítási Szolgáltató) Kft.-n keresztül tulajdonolta részben az Alba Napelem Kft.-t, amikor Bódi Balázs labdarúgó megsérült, s amikor oknyomozó riportunkat megindítottuk. Varga ekkor 2013. április 5-i hatállyal hirtelen távozott a Breithorn Kft. tulajdonosi köréből, úgy, hogy ügyvezetői tisztségéről is leköszönt ugyanezzel a lendülettel itt. Pár hónappal később az Ikva utcába költözött a Breithorn Kft. maga is, bár a központi ügyintézés helyeként továbbra is az Alba Napelem Kft. korábbi címével azonos cím van megadva. Varga összesen tizennyolc vállalkozáshoz köthető eddig vezetőként vagy tulajdonosként. Ebből három megszűnt, egyet töröltek, három eljárás alatt van és öt problémás. Van viszont két köztartozásmentes adózó is. Az Alba Napelem cég további két ügyvezető-tulajdonosa Kertész Ádám, aki az Albacomp RI gazdasági vezérigazgató-helyettese is egyben, illetve Szép József, aki oknyomozó riportunk indulását követően, 2013. május 31-én távozott ügyvezetői székéből, de tulajdonrészét megtartotta. Tulajdonnal rendelkezik még Fodor Gábor Antal, Plávenszky László, valamint a Pilis Kontrol Tervező és Tanácsadó Kft. Az Egyesült Államokban Oregon állam Portland városában regisztrált P and P Trading Worldwide LLC 2010-ben első tulajdonosa az Alba Napelem Kft.-nek, amelyből utóbbi akkor még P and P Casa Kft. névre hallgatott. Az Alba Napelem Kft. nevet 2012-ben vette fel a cég. A névváltozás egy időpontra tehető a székhely Kőszárhegy iparterületről Székesfehérvárra helyezésével, valamint a többi tulajdonos bejegyzésével, akik egy része szintén érdekelt az Albacomp RI Kft.-ben. Az Alba Napelem társaság jegyzett tőkéje 3 millió forint. Az alaptevékenység fotovoltatikus elven működő, villamos áramot termelő rendszerek, erőművek tervezése, építése.
Kép és szöveg: Hegoczki F. Zsolt
(Mivel újabb dolgok derültek ki, hamarosan folytatódik, így kérem nézzen vissza később!)